Instytucje zajmujące się orzekaniem zdolności lub niezdolności do pracy działają zgodnie z różnymi ustawami, kierują się odrębnymi przepisami:

1/ w ZUS orzekanie o niezdolności do pracy opiera się na :
- Ustawie z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2009r., Nr 153, poz. 1227)
- Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 14.12.2004r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy ( Dz. U. Nr 273, poz. 2711)
W orzecznictwie ZUS stosowane są sformułowania:
- częściowa niezdolność do pracy
- całkowita niezdolność do pracy
- niezdolność do samodzielnej egzystencji.
2/ zespoły orzekające o stopniu niepełnosprawności działają w oparciu o Ustawę z dnia 27.08. 1997r. O rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. 1997 Nr 123, poz. 776), na mocy powołania przez starostów.
Zespoły orzekające o stopniu niepełnosprawności zaliczają osoby niepełnosprawne do :
- lekkiego
- umiarkowanego
- znacznego
stopnia niepełnosprawności.
3/ Orzeczenia KRUS , wydawane są na podstawie Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20.12.1990r. ( Dz.U 98 Nr 7 poz.25)

Interpretacja zapisów w orzeczeniach ZUS dotyczących niezdolności do pracy, dokonana przez Głównego Lekarza Orzecznika ZUS w Ostrowie Wielkopolskim :

sformułowanie „ Całkowita niezdolność do pracy” oznacza brak możliwości podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy.
Nie wyklucza jednak podjęcia zatrudnienia na stanowisku przystosowanym do potrzeb osoby niepełnosprawnej, uwzględniającym jej ograniczenia wynikające ze stopnia i rodzaju niepełnosprawności.

Posiadając taki zapis w orzeczeniu osoba niepełnosprawna może też podjąć pracę na otwartym rynku pracy w obszarze, w którym rodzaj i stopień niepełnosprawności nie mają żadnego wpływu ( lub wpływ ten jest minimalny) na funkcjonowanie w środowisku pracy.

O zdolności do pracy lub jej braku ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz medycyny pracy, w odniesieniu do konkretnego stanowiska pracy, w konkretnych warunkach pracy.

Orzeczenia KRUS o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy dotyczą wyłącznie pracy w gospodarstwie rolnym. Oznacza to, iż osoba niepełnosprawna posiadająca takie orzeczenie może podjąć pracę na otwartym rynku pracy poza rolnictwem, na stanowisku przystosowanym do potrzeb tej osoby. Może też podjąć prace w Zakładzie Pracy Chronionej.